Antrenorul lui Olympique Marseille, resemnat după finala Europa League. „A câștigat echipa mai bună”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 17 mai 2018, ora 09:12,
rudi-garcia
rudi-garcia

Antrenorul echipei Olympique Marseille, Rudi Garcia, consideră că scorul finalei Ligii Europa, pierdută cu Atletico Madrid, 0-3, este prea sever, dar a recunoscut că formaţia spaniolă a fost mai bună.

„Am lăsat să ne scape şansa noastră în prima repriză, în care noi am avut primii cea mai bună ocazie de a marca. Am comis o eroare la startul unei acţiuni, care ne-a făcut să fim conduşi şi împotriva unei echipe ca Atletico nu trebuie să fii condus pentru că devine complicat.

În repriza a doua, ei şi-au ridicat nivelul şi a fost dificil pentru noi. Regret că nu am avut şansa de a reduce scorul şi de a redeschide meciul, la capul lui Mitroglou, care a trimis mingea în bară. Scorul este prea sever în raport cu fizionomia meciului, dar cea mai bună echipă a câştigat, cea cu experinţă mai mare.

Atletico este o mare echipă, cu o largă experienţă în astfel de meciuri. Joacă în Liga Campionilor, este pe locul 2 în LaLiga. Nu ne este ruşine de această înfrângere, pur şi simplu nu am putut răsturna ierarhia”, a declarat Garcia, potrivot lefigaro.fr.