Aniversare tristă pentru Alexandra Dulgheru. S-a oprit în turul doi la Roland Garros

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 30 mai 2018, ora 15:14,
Dulgheru
Dulgheru

Alexandra Dulgheru (locul 159 WTA) a pierdut meciul împotriva estonei Anett Kontaveit (24 WTA), scor 5-7, 2-6, în turul doi al Openului Franței, de la Paris. Românca își încheie parcursul de la Roland Garros exact în ziua în care a împlinit 29 de ani.

Partida a durat o oră și 37 de minute, iar Dulgheru a fost dominată categoric, resimțind oboseala acumulată în ultimele zile. În primul set, Alexandra a revenit de la 2-5 la 5-5, dar a cedat serviciul pe final. Kontaveit a avut o tactică agresivă, un lucru obișnuit pentru estonă.

Alexandra Dulgheru a avut 11 lovituri câștigătoare și 27 de erori neforțate, în timp ce Anett Kontaveit a reușit 31 de puncte direct câștigătoare și a comis 31 de erori neprovocate.

Alexandra Dulgheru a reușit patru victorii în această ediție a Openului Franței, toate în set decisiv. Românca a debutat în calificări, pe 23 mai, și trecut pe rând de Nao Hibino (Japonia, 119 WTA), Lizette Cabrera (Australia, 156 WTA), Tamara Korpatsch (Germania, 144 WTA) și Christina McHale (SUA, 88 WTA).

Pentru parcursul de la Roland Garros 2018, Alexandra Dulgheru va primi 70 de puncte în clasamentul WTA și 79.000 de euro.