Andrei Pavel a revenit rapid la antrenorat! Pregătește o jucătoare de Top 50 WTA

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 06 martie 2019, ora 19:45,
Andrei Pavel

Andrei Pavel a revenit la antrenorat după încheierea colaborării cu Marius Copil. ‘Cneazul’ o pregătește pe Maria Sakkari din Grecia, locul 41 WTA. Cei doi au fost fotografiați la antrenamente înaintea turneului de la Indian Wells, SUA.

La mijlocul lunii februarie, Andrei Pavel (45 de ani) și Marius Copil (28 de ani) au spus stop după o perioadă foarte bună. Arădeanul a jucat pentru prima dată în finala unui turneu ATP 500 (Basel) și a atins cea mai bună clasare din carieră – locul 57 ATP.

Maria Sakkari (23 de ani) nu a câștigat niciun turneu WTA, dar este considerată o jucătoare promițătoare, cu lovituri în forță. A atins apogeul în septembrie 2018 – locul 29 în lume.

Înaintea meciului împotriva americancei Christina McHale, în primul tur la Indian Wells, Sakkari a primit sfaturi din partea lui Andrei Pavel. Cei doi se simt bine și sunt numai zâmbete la antrenamente.

Anterior, Maria Sakkari a fost antrenată de către americanul Tom Hill, din iulie 2018.

Ca jucător, Andrei Pavel a câștigat 3 titluri la simplu și 6 trofee la dublu, ajungând pe locul 13 în clasamentul ATP în 2004.

În cariera de antrenor, Pavel a colaborat cu Jelena Jankovic, Tamira Paszek și Simona Halep, fiind și căpitanul nejucător al echipei de Cupa Davis a României.