Ana Bogdan s-a oprit în turul 1 la Miami! Românca a fost învinsă în două seturi de Katerina Siniakova

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat marți, 19 martie 2024, ora 21:48,
Ana Bogdan
Ana Bogdan

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan (66 WTA) a jucat un singur meci pe tabloul de simplu la Miami Open.

Ana Bogdan a cedat cu 2-6, 4-6 în fața Katarinei Siniakova în turul 1 la Miami

Ea a avut-o adversară în runda inaugurală pe jucătoarea cehă Katerina Siniakova (42 WTA), în fața căreia a cedat cu 2-6, 4-6.

Meciul a durat 85 de minute, iar Ana a deschis meciul cu un break. următoarele patru game-uri au aparținut, însă adversarei, care a mai realizat un break la 5-2.

Setul secund a fost ceva mai echilibrat și s-a mers cap la cap până la 4-4, când Bogdan a salvat două mingi de break.

În game-ul următor Siniakova și-a făcut serviciul, după care a pus capăt confruntării la prima ocazie ivită.

în aceeași fază competiției vor mai evolua două românce. Simona Halep își face revenirea în circuitul WTA după o absență de 1 an, 6 luni și 19 zile, urmând s-o întâlnească, puțin după ora 22:00 a României, pe spaniola Paula Badosa (80 WTA).

La rândul ei, Jaqueline Cristian (82 WTA) o are adversară pe jucătoarea franceză Diane Parry (54), iar partida este programată pentru ora aproximativă 23:00 a României.