Ana Bogdan s-a calificat în semifinalele turneului de la Bogota!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 14 aprilie 2018, ora 09:30,
ana bogdan
ana bogdan

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan, 25 de ani, s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului WTA de la Bogota (Columbia), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari.

Românca a trecut în sferturile competiției de tenismena chiliană Daniela Seguel, venită din calificări, locul 191 mondial, cu scorul de  6-1, 6-1, după 69 de minute de joc.

Bogdan a jucat vineri şi meciul din sferturi, dar şi ultimul set al meciului din optimi cu Anna Blinkova, început joi, dar întrerupt din cauza ploii.

În penultimul act al competiției, Ana Bogdan va evolua contra slovacei Anna Karolina Schmiedlova, locul 123 mondial.

Calificarea în semifinale, i-a adus sportivei românce un cec de 11.500 de dolari și 110 puncte WTA.

sursa foto: fn24.ro

Anna Karolina Schmiedlovatenisana bogdansemifinalewtaDaniela SeguelAnna Blinkovabogota