Amenzi simbolice după derby: „Mai mult iei dacă foloseşti telefonul la volan!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 17 octombrie 2019, ora 09:47,
Istvan Kovacs

Comisia de Disciplină a anunţat sancţiunile dictate pentru incidentele provocate de fani la derby-ul FCSB – Dinamo.

Cele două cluburi au fost penalizate cu 5.000, respectiv 10.000 de RON pentru comportamentul suporterilor în tribunele Arenei Naţionale. Reprezentanţii vicecampioanei sunt nemulţumiţi şi consideră că Dinamo merita o sancţiune mai serioasă.

Noi am luat 1.000 de euro amendă, iar Dinamo 2.000 de euro, după reacția galeriei lor la adresa lui Coman. Și dacă vorbești la telefon, în timp ce conduci, iei mai mult, a reacționat Narcis Răducan la Digi Sport.

Meciul dintre FCSB şi Dinamo a fost întrerupt în prima repriză, din cauza scandărilor rasiste ale fanilor dinamovişti. Totul s-a întâmplat la un corner executat de Florinel Coman, jucător al FCSB care a fost şi ţinta mai multor obiecte aruncate din peluză.

Arbitrul Istvan Kovacs a dictat întreruperea partidei şi a trimis ambele echipe la vestiare pentru aproape zece minute.

Partida FCSB – Dinamo s-a disputat pe 5 octombrie, pe Arena Națională, și s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.