Alibec, mai tăios la finalul partidei decât pe teren! „I-am demolat pe Irlanda de Nord, dar degeaba”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 05 septembrie 2020, ora 00:13,
romania imn
romania imn

Naționala României a remizat pe teren propriu cu Irlanda de Nord, scor 1-1, în Liga Națiunilor. Pe Arena Națională, ‘tricolorii’ au avut superioritate numerică din minutul 39, dar au fost egalați pe final de meci. Denis Alibec consideră că rezultatul final este nemeritat.

România și-a creat 16 ocazii de gol și a avut o posesie de 64%.

George Pușcaș a deschis scorul în minutul 25. Misiunea ‘tricolorilor’ părea facilă după eliminarea lui Magennis din minutul 39.

În minutul 86, în urma unei lovituri libere, Gavin Whyte a fost lăsat nemarcat și a înscris cu o lovitură de cap.

Pe final de meci, Denis Alibec a trimis mingea în bara transversală.

Ne pare foarte rău. Nu mă așteptam nicio clipă să nu luăm cele trei puncte. Am ratat, trebuia să mai marcăm o dată, altfel era soarta meciului. I-am dominat, a fost mingea numai la noi, dar se întâmplă să iei gol dintr-o ocazie. N-a vrut să intre mingea!

Este vina noastră, că n-am reușit să dăm mai bine la poartă. Sperăm ca la meciul cu Austria să ne intre tot. Noi i-am demolat pe Irlanda de Nord, dar degeaba, s-a încheiat 1-1.

După cum ați văzut, am jucat fotbal. Toată echipa și-a dat viața pe teren. Atât s-a putut, mergem mai departe. Cu siguranță, s-a schimbat ceva. Jucăm mult mai ofensiv și mult mai hotărât, așa ar trebui să joace România.

Întâi mergem în Austria și vom vedea ce va fi. Normal că putem spera să batem Islanda. Rădoi ne-a felicitat pentru efort și cam atât„, a spus Denis Alibec, la finalul partidei, la Pro TV.

Fostul internațional Ciprian Marica a criticat jocul previzibil al naționalei, iar Denis Alibec i-a dat o replică dură.

Să vină el să joace. Toți își dau cu părerea, eu din teren am văzut altceva. Cred că am făcut un meci bun„, a spus atacantul Astrei Giurgiu.

Pentru România urmează meciul cu Austria, la Klagenfurt, pe 7 septembrie. Austria s-a impus în Norvegia, scor 2-1.

alibecciprian maricaliga natiunilorromaniarealitateamirel rădoidenis alibecirlanda de nordechipa nationala