Alexandru Mățan, suprins neplăcut de maniera de arbitraj: „În viața mea nu am trăit așa ceva”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 28 martie 2021, ora 00:46,
Romania U21 matan

Alexandru Mățan, autorul golului egalizator în partida cu Ungaria a recunoscut că a fost surprins neplăcut de maniera de arbitraj a centralului Lawrence Visser.

Selecționata condusă de Adrian Mutu a reușit se impună în fața Ungariei, cu scorul de 2-1, în grupa A de la Euro 2021!

Golurile partidei au fost marcate de către Csonka, în minutul 59, pentru Ungaria U21, respectiv Alex Măţan, în minutul 69, şi Alex Paşcanu, în minutul 87, pentru România.

Alex Mățan a marcat golul egalizator al tricolorilor și a bătut cornerul din care Pașcanu a adus toate cele trei puncte României. Fotbalistul recent transferat în MLS a bifat a zecea selecție în reprezentativa sub 21 de ani a României pentru a care a marcat astăzi a doua oară. Mățan mai înscrisese și în jocul din preliminarii cu Malta, câștigat de tricolorii mici cu 4-1.

Sursa foto: Profimedia Images

Alexandru Mățan a declarat că în viața lui nu a văzut un asemenea arbitraj. Mijlocașul stânga al echipei naționale de tineret, Alexandru Mățan a recunoscut că golul încasat a fost un șoc pentru elevii lui Adrian Mutu, dar aceștia au reușit să se monteze și să revină în joc.

”A fost un arbitraj dezastruos, îmi cer scuze că spun asta, dar am avut câteva faze. Ieșea mingea în corner, dădea aut de poartă. În viața mea nu am trăit așa ceva.

A fost un șoc după ce am luat golul, ne uitam unii la alții și nu ne venea să credem. Apoi ne-am dat seama că avem timp și ne-am revenit. Am crezut până la final și am reușit să câștigăm” a declarat Alexandru Mățan.