Alexandra Dulgheru s-a oprit în primul tur al turneului de la București

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 16 iulie 2018, ora 20:08,
Parmentier-Dulgheru

Alexandra Dulgheru (locul 125 WTA) a pierdut meciul cu franțuzoaica Pauline Parmentier (locul 65 WTA), scor 6-2, 1-6, 4-6, în primul tur al turneului de la București.

Partida a durat două ore și șase minute. În setul decisiv, românca a avut avantajul unui break, dar adversara a încheiat meciul cu patru game-uri consecutive.

Alexandra Dulgheru a reușit trei break-uri, dar a cedat serviciul de cinci ori. Românca a comis cinci duble greșeli.

Pauline Parmentier (32 de ani) a câștigat toate cele trei confruntări cu Alexandra Dulgheru (29 de ani).

În 2017, Alexandra Dulgheru a ajuns în sferturile de finală ale BRD Bucharest Open.

Pentru participarea în competiția de la București, Alexandra Dulgheru va primi un punct în clasamentul mondial și 1.925 de dolari.

În faza optimilor de finală, Pauline Parmentier va juca împotriva chinezoaicei Yafan Wang (locul 84 WTA), care a trecut în primul tur de românca Miriam Bulgaru (locul 398 WTA), scor 6-1, 6-3.