Alexandra Dulgheru a fost învinsă de Venus Williams, după un prim set superb

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 04 iulie 2018, ora 17:26,
Dulgheru
Dulgheru

Alexandra Dulgheru (locul 141 WTA) a pierdut meciul împotriva americancei Venus Williams (locul 9 WTA), scor 6-4, 0-6, 1-6, în turul secund al turneului pe iarbă de la Wimbledon. Românca a impresionat în primul set, apoi s-a confruntat cu probleme medicale la genunchi.

Partida a durat două ore și s-a disputat pe Terenul 1, una dintre arenele mari de la Wimbledon. Alexandra a făcut un prim set impecabil, nu i-a oferit nicio șansă de break adversarei și a fructificat singura oportunitate avută, în chiar primul game al meciului.

Venus Williams, cvintuplă campioană la Wimbledon, și-a ridicat nivelul de joc, iar românca nu a reușit să facă față. Spre finalul setului doi, Dulgheru a cerut intervenția fizioterapeutului pentru schimbarea unui bandaj la genunchi.

În setul trei, Alexandra Dulgheru a avut probleme vizibile de deplasare pe teren, iar Venus Williams (38 de ani) avansează în turul trei. În 2017, americanca a ajuns până în finală, dar a pierdut în fața ibericei Garbine Muguruza.

Alexandra Dulgheru (29 de ani) a jucat patru meciuri de trei seturi la această ediție a Wimbledon-ului, venind din calificări.

Pentru parcursul ei în acest turneu de Mare Șlem, jucătoarea din România va primi 70 de puncte în clasamentul WTA și 71.095 de euro.