Alex Maxim e frustrat pentru că nu joacă la Mainz. „Nu mă voi da bătut”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 08 octombrie 2018, ora 14:04,
Alexandru-Maxim

Alexandru Maxim, mijlocașul echipei Mainz, s-a declarat nemulțumit de faptul că joacă puține minute în Bundesliga. Maxim a venit la echipa națională cu gândul de a câștiga dubla cu Lituania și Serbia.

Sâmbătă, Maxim a fost introdus pe teren în minutul 88 al partidei Mainz – Hertha, scor 0-0.

În acest sezon, mijlocașul în vârstă de 28 de ani a strâns doar 168 de minute în Bundesliga.

Nu prea îmi explic, e greu de înțeles, dar sunt decizii pe care trebuie să le accept indiferent că îmi convin sau nu. Normal că nu înțeleg de ce nu joc mai mult, dar e decizia antrenorului pe care trebuie să o respect. Discuții sunt, dar nici nu poți în fiecare zi să mergi să ceri explicații. Nimeni nu te va aștepta acolo și nu stă după tine să-ți dea explicații în fiecare zi. Sunt momente în care te simți frustrat, ai nervi, dar viața de fotbalist merge înainte. Mă antrenez… și, când antrenorul decide, joc. Pentru asta sunt plătit. În ultimii ani, am avut 15 antrenori… dacă nici eu n-am trecut prin momente dificile, cred că nimeni nu a trecut, sunt jucător pozitiv, îmi place să zâmbesc, să lupt. Mă repet, am șase ani în Germania, nu au fost ușori. Nu mă voi da bătut, vreau să joc până corpul îmi permite, la un nivel cât mai înalt„, a declarat Maxim la revenirea în țară.

România are două meciuri importante în Liga Națiunilor, cu Lituania (joi, la Vilnius) și Serbia (duminică, la București).

În primul rând, trebuie să câștigăm în Lituania, ca să ne batem cu Serbia la primul loc în grupă. Ne va aștepta un meci diferit, pe teren sintetic. Am observat toți că fiecare meci e dificil, indiferent de adversarul pe care îl întâlnim. Va fi o dublă foarte dificilă, însă plecăm cu gândul de a câștiga ambele meciuri. Chiar dacă am făcut egal cu Muntenegru acasă, cred că în al doilea meci ne-am descurcat mult mai bine împotriva unei echipe care a jucat la Mondial, cu jucători de valoare. Am demonstrat că și noi avem jucători care se pot ridica la un nivel foarte ridicat„, a mai spus Alexandru Maxim.