Alex Măţan a ,,furat” toate privirile în România U21 – Ungaria U21, scor 2-1: ,,Unul dintre cei mai buni, gol superb, stie să stabilizeze”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 28 martie 2021, ora 00:53,
matan
matan

România U21 a câştigat meciul din etapa a 2-a a grupei A de la Campionatul European de tineret, împotriva Ungariei U21, scor 2-1.

Golurile partidei au fost marcate de către Csonka, în minutul 59, pentru Ungaria U21, respectiv Alex Măţan, în minutul 69, şi Alex Paşcanu, în minutul 87, pentru România.

Sursa Foto: Profimedia Images

Emil Săndoi, actual antrenor la Chindia, a vorbit despre prestaţia micilor ,,tricolori” din partida cu ungurii. Tehnicianul a rămas impresionat de evoluţia lui Alex Măţăn, marcatorul golului egalizator.

,,Mățan a fost unul dintre cei mai buni, iar golul a fost superb, a găsit, a fost singurul culoar pe unde putea să tragă, e un jucător care poate să stabilizeze, a intrat bine pe piciorul drept, era singurul culoare, erau doi jucători care au încercat să-l blocheze.

Dacă nu apărea acea greșeală, jocul curgea în favoarea noastră, am intrat puțin în debandadă. E foarte important că băieții și-au revenit foarte repede, au reușit să revină. Am avut șuturile lui Mățan, Olaru a fost periculos, Ganea a avut o incursiune foarte bună. O defensivă foarte bună a adversarilor. Ciobotariu și-a făcut greșit pașii la marcarea golului Ungariei.”, a declarat Emiol Săndoi, pentru ProSport.

În urma acestui rezultat, România U21 se află pe locul 1 în grupa de calificare, cu 4 puncte acumulate din două partide disputate.

Sursa foto: Profimedia Images

De cealaltă parte, Ungaria U21 se află pe poziţia a 4-a, cu 0 puncte acumulate în urma celor două jocuri disputate până acum.

După disputa de azi cu Ungaria U21, România U21 va da piept în ultimul meci al grupei cu Germania U21, pe data de 30 martie.

Citeşte şi VIDEO | România U21, victorie pe final cu Ungaria U21! Arbitrul partidei i-a exasperat pe ,,tricolorii” lui Mutu