Alan Shearer știe cine va câștiga Gheata de Aur a Cupei Mondiale. „Vine cu ceva special fix când echipa are nevoie”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 20 iunie 2018, ora 14:47,

Fostul mare internațional englez Alan Shearer este convins că Harry Kane are șanse mari să câștige trofeul Gheata de Aur la Cupa Mondială din Rusia. Căpitanul Angliei a înscris ambele goluri în victoria cu Tunisia, scor 2-1, în grupa G. Ultima reușită a venit în prelungirile partidei.

Harry Kane (24 de ani) a ajuns la 15 goluri în 25 de apariții pentru Anglia. Atacantul lui Tottenham este primul jucător al Albionului care înscrie un gol decisiv în prelungirile unei partide de la Cupa Mondială.

Unii oameni ar putea să spună că e devreme să vorbesc despre faptul că Harry Kane va câștiga Gheata de Aur la Cupa Mondială, după un singur meci. Înaintea meciului de luni, Harry nu înscrisese niciun gol la turneele finale, dar acum și-a arătat clasa. Este o șansă uriașă să arate că este unul dintre cei mai buni atacanți din lume… și a început fabulos. A doua reușită cu Tunisia a fost extrem de dificilă, într-un moment de presiune intensă. Este acel Harry pe care îl știm din ultimele patru sezoane de Premier League.

Este adevărat că, pentru ca Harry să aibă o șansă să câștige Gheata de Aur, Anglia trebuie să ajungă în semifinale, cel puțin. Cred că faza sferturilor de finală este o țintă realistă. Harry este căpitan pentru că este omul pe care te poți baza să vină cu ceva special fix când echipa are nevoie. De aceea l-a pus Gareth Southgate căpitan, nu pentru că ar face ordinea în vestiar. Meciul cu Panama este unul perfect pentru Anglia și pentru Harry Kane, pentru că vorbim despre o echipă limitată. Este o oportunitate de multe goluri pentru noi. Harry ar putea să înscrie două sau trei goluri„, a spus Alan Shearer pentru BBC.

Duminică, Anglia va juca împotriva reprezentativei statului Panama, una dintre cele mai slabe echipe de la acest turneu final.

Alan Shearer (47 de ani) a reușit 30 de goluri în 63 de selecții pentru prima reprezentativă a Angliei.