VIDEO | Al treilea amical, prima înfrângere! Petrolul a pierdut cu Viitorul

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 24 iunie 2020, ora 19:55,
viitorul petrolul

FC Viitorul a câștigat meciul amical cu Petrolul Ploiești, scor 3-1, la Ovidiu. Ambele echipe încearcă să ajungă la nivelul optim de pregătire înaintea finalului acestui campionat: Viitorul în play-out-ul Ligii 1, Petrolul în play-off-ul Ligii a 2-a.

Petrolul a avut mai multe ocazii importante în prima repriză: Meza Colli (5′), Saim Tudor (14′), Ekollo (35′) și, din nou, Saim Tudor (36′).

Viitorul a deschis scorul în minutul 57, prin Dănuleasa. Louis Munteanu a dublat avantajul gazdelor în minutul 67.

În minutul 85, Alexi Pitu a marcat pentru 3-0, dintr-o lovitură de pedeapsă acordată după un henț al lui Răuță.

‘Lupii galbeni’ au redus din handicap în prelungirile meciului, prin Leonel Pierce.

Echipa de start vs FC Petrolul Ploiesti pentru amicalul de astăzi #HaiViitorul ?⚫️

Publicată de Viitorul FC pe Miercuri, 24 iunie 2020

FC Viitorul: Căbuz – Dussaut, M. Dulca, Iacob, De Nooijer – Casap, Bîrnoi, Edjouma – G. Ganea, Chițu, Andronache. După pauză au jucat: Mușat – T. Căpușă, Dănuleasa, Buta, Pitu, Grameni, Grosu, Bodișteanu, L. Munteanu, N. Popescu, Al. Crivac, R. Mustacă, Al. Georgescu. Antrenor: Gheorghe Hagi.

FC Petrolul: Lungu – Olaru, Răuță, Sîrghi, Manolache – Meza Colli – Bratu, Ekollo, Saim Tudor, Vajushi – Blănaru. După pauză au mai intrat: Avram – Bărboianu, Pierce, Deac, Marinescu, Nițescu Roige, Arnăutu, Ad. Nicolae. Antrenor: Costel Enache.

FinalViitorul Constanța ? Petrolul Ploiești 3 – 1Duș rece, după pauză, în testul de la Ovidiu.Mai multe ➡️…

Publicată de FC Petrolul Ploiesti pe Miercuri, 24 iunie 2020

Următorul meci oficial pentru FC Viitorul va avea loc sâmbătă, 27 iunie, de la ora 20.00, în deplasare cu Sepsi Sf. Gheorghe, în etapa a 5-a din play-out-ul Ligii 1.

Petrolul continuă pregătirea pentru play-off-ul din Liga a 2-a, care debutează pe 3 iulie. ‘Lupii galbeni’ joacă pe 4 iulie în deplasare cu UTA Arad.

Petrolul Ploiești a mai jucat două meciuri amicale cu echipe din Liga 1: 1-1 cu Astra Giurgiu și 1-0 cu FC Hermannstadt.