Al treilea 3-2 la rând pentru România în amicalele cu Chile

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 31 mai 2018, ora 19:00,
romania
romania

Naționala de fotbal a României a învins cu 3-2 selecționata statului Chile, într-un meci amical disputat joi după-amiază, la Graz, în Austria. Cu același scor s-au încheiat și precedentele două meciuri dintre cele două formații.

„Tricolorii” au deschis scorul în minutul 13, prin Nicolae Stanciu, cu un șut cu stângul la colțul lung din interiorul careului mare. Chilienii au egalat în minutul 32, prin Maripan, anterior acestei faze sud-americanii rămânând în zece oameni, Castillo a văzut cartonașul roșu pentru o lovitură aplicată lui Toșca.

În repriza secundă, Chile a trecut în avantaj prin golul lui Reyes din minutul 52, dar Deac (min. 57) și Budescu (min. 84) au marcat golurile care au adus a treia victorie consecutivă cu același scor în meciurile amicale cu Chile.

⚽ Stanciu, ⚽ Deac și ⚽ Budescu aduc victoria tricolorilor în amicalul cu Chile➡ bit.ly/2xtZzYSUrmează partida cu Finlanda, din 5 iunie, ora 20:30, la Ploiești #HaiRomania #LuptamImpreuna ??

Publicată de Echipa națională de fotbal a României pe 31 Mai 2018

Echipa de start a României

12. Tătărușanu – 2. Benzar, 5. Nedelcearu ( 27. Bălașa, 60), 22. Săpunaru-cpt., 3. Toșca – 20. Cicâldău (14. Budescu, 66), 24. Nedelcu ( 21. T. Băluță, 71) , 23. Stanciu – 9. Rotariu (17. Deac, 54), 19. Țucudean (29. Pușcaș, 74), 10. Grozav (7. Chipciu, 54). Selecționer: Cosmin Contra

Rezerve: 1. Lung, 16. Niță – 4. Manea, 11. Bancu, 13. Al. Băluță, 15. Anton, 18. Stoian,26. Man, 28. Mitriță

Precedentele două întâlniri dintre România și Chile s-au disputat pe 13 iunie 2017, la Cluj, și pe 18 mai 1982, la Nunoa, și s-au încheiat cu același scor, 3-2 în favoarea tricolorilor.

România va disputa următorul meci amical pe 5 iunie, de la ora 20.30, la Ploiești, cu Finlanda.

romaniachilenationala Romanieifotbalconstantin budescuamicalciprian deacnicolae stanciu