Adrian Porumboiu îl pune la zid pe Găman: „Și-a greșit total meseria!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 02 noiembrie 2020, ora 15:17,
Gamanarbitru

Fostul arbitru FIFA, Adrian Porumboiu, îl pune la zid pe centralul Cătălin Găman după prestația din partida CFR Cluj-Gaz Metan Mediaș scor 1-2.

adrian porumboiu

Adrian Porumboiu a declarat că nu a văzut in viața lui un asemenea arbitraj. Fostul mare arbitru este de părere că centralul Găman a avut tendința de a favoriza o echipă.

„Consider că am văzut un arbitraj care nu ar trebui să existe nicăieri în lumea asta. Atunci când urmărești un arbitraj, când îl pui sub lupă și urmărești atent toate deciziile, te iei de maniera generala de arbitraj. Cel mai important aspect îl reprezintă dacă arbitrajul este corect, imparțial, fară nicio tendință de a favoriza o echipă sau pe cealaltă. a declarat Porumboiu pentru PRO X.

Porumboiu a rămas surprins când centralul partidei a acordat 5 minute de prelungire și nu s-au jucat nici măcar 3 minute. Acesta a spus că Găman nu trebui să poarte niciodată costumul de arbitru.

Ce am văzut aseară la joc a fost… Nu m-a surprins că nu s-a dat un 11 metri care a fost, că nu s-a dat un gol care era valabil, dar arbitrul s-a demascat, a rămas exact în fundul gol pe teren în momentul în care a dat 5 minute de prelungiri, nu s-au jucat nici 3 minute, fară schimbări, fară întreruperi, și când se întâmplă o lovitura de la colt pentru CFR, tu, care n-ai ținut cele 5 minute, fluieri finalul partidei. Ce, mă, ți-era frica? Lasă-i să execute lovitura de la colt. Era în timpul regulamentar.” a declarat Adrian Porumboiu pentru sursa citată.

În acel moment, după părerea mea, arbitrul a rămas în fundul gol pe teren, desculț, exact cum l-a născut mamițica lui. N-are de ce să poarte niciodată un costum de arbitru un asemenea om, care își arata pe fata tendință clara de a favoriza o echipa. Lasă-i să bata cornerul, ce dacă da gol? Te scoteau din toate necazurile, din toate erorile din timpul partidei. Nici nu mă mai iau de celelalte faze. E clar că nu are ce caută în arbitraj, și-a greșit total meseria” a spus Porumboiu pentru sursa citată.