ACS Poli Timișoara – FC Botoșani 0-1. Bănățenii sunt în colaps și rămân fără victorie în play-out

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 16 aprilie 2018, ora 20:04,
ACS-Poli-Timisoara-FC-Botosani

FC Botoșani reușește cea de-a doua victorie consecutivă din play-out, în urma unui meci echilibrat. Totuși, ACS Poli a avut o posesie mai bună și mai multe ocazii de gol.

Singurul gol al partidei a fost reușit în minutul 62. După o acțiune bună în banda stângă, Golofca a centrat în șapte metri, iar Axente a înscris după un șut din cădere, la colțul scurt.

Oaspeții puteau să-și dubleze avantajul în minutul 72, când Mihai Roman a scăpat singur cu portarul Cobrea, dar a ratat.

Botoșănenii se apropie la patru lungimi de liderul play-out-ului, Dinamo București. Timișorenii rămân fără victorie în play-out, după cinci runde, și ocupă locul de baraj pentru rămânerea în prima ligă.

Clasamentul din play-out:

În runda următoare, FC Botoșani va juca pe teren propriu cu Sepsi, iar ACS Poli se va deplasa la București, pentru meciul cu Dinamo.

ACS Poli Timișoara: Straton – Haruţ, Melinte, Cânu, Oliva – Enescu (Bârnoi 73′), Vaşvari – Munteanu, Zaluschi (Croitoru 46′), Ciucur – Drăghici (M. Roman 46′). Antrenor: Leo Grozavu.

FC Botoșani: Cobrea – Dumitraş, Plămadă, Burcă, Acsinte – Oaidă, Cucu (Fulop 78′) – Moruţan (Serediuc 69′), J. Rodriguez, Golofca (Chitoșcă 73′) – Axente. Antrenor: Costel Enache.

Cartonașe galbene: Oliva 7′, Melinte 45′ / Acsinte 18′, Golofca 59′, Axente 79′, Oaidă 88′.

Arbitri: Ovidiu Hațegan, Octavian Șovre, Sebastian Gheorghe.

Observatori: Florin Hâncu, Dan Potocianu.

Stadion: „Dan Păltinişanu”, Timişoara.