ACS Poli – Juventus 2-0. Oaspeții sunt la un pas de Liga 2

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 11 mai 2018, ora 19:04,
Poli Juventus

ACS Poli a câștigat un duel extrem de important în lupta pentru evitarea retrogradării! Bănățenii au trecut cu 2-0 de Juventus București, pe teren propriu.

Susținută de doar câteva sute de fani, Timișoara a deschis scorul după doar 6 minute, prin autogolul lui Wallace.

Juventus a căutat golul de 1-1, însă tot ACS Poli a mai înscris: Vașvari a marcat din penalty și a stabilit scorul final, 2-0, încă din minutul 49.

ACS Poli trece peste Gaz Metan și este acum la egalitate cu Chiajna (22 puncte), în timp ce Juventus, cu 16 puncte, are șanse mimime să evite retrogradarea.

ECHIPELE:

ACS Poli Timişoara: Straton – Străuţ, Cînu, Raţ – Al. Munteanu (Ciucur ’84), Artean, Vaşvari, Ţigănaşu (Oliva ’43) – M. Roman, O. Drăghici, Bîrnoi (Velcotă ’68)

Antrenor: Aurel Şunda

Juventus Bucureşti: Gavrilaş – Dima, Walace da Silva, Leca, D. Popescu – Balgiu (C.Petre ’69) – L. Drăghici (Neacşu ’56), Acolatse, Băjenaru, Nicoară (Constantinescu ’59) – Ciobanu

Antrenor: Marius Baciu