Academica Clinceni – Hermannstadt 0-0. Gol anulat de brigada de arbitri, după o fază controversată

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat duminică, 17 ianuarie 2021, ora 22:32,
aca
aca

Academica Clinceni și Hermannstadt au remizat, scor 0-0, duminică, într-un meci din etapa a 17-a a Ligii I.

La primul meci al lui Liviu Ciobotariu ca antrenor pe banca tehnică a lui Hermannstadt, sibienii au început tare, iar în minutul 3 Mayoral l-a luat la țintă pe portarul Ventura.

Ilfovenii au avut prima ocazie în minutul 34. Opruț a trimis în careu, Dobrescu a pasat la rândul până la Pashov, care a a trimis puțin lângă poartă.

CFR Cluj a învins-o pe Sepsi Sf. Gheorghe cu scorul de 1-0, duminică seara, în deplasare, într-un meci din etapa a 17-a a Ligii I.

Cea mai controversată fază a meciului a avut loc în minutul 39. Petrescu i-a trimis lui Chunchukov, care a marcat, dar golul a fost anulat pe motiv de offside. Faza, a fost însă, la limita regulamentului.

Academica putea intra în avantaj la pauză. În repriza secundă, sibienii au avut cele mai mari ocazii. În minutul 78 Addae a șutat la colțul lung, puțin pe lângă poartă. Cu patru minute înainte de final, Gardoș a degajat din fața portarului, o minge centrată de Myoral.

Academica ocupă locul 5, cu 26 de puncte iar Hermannstadt e pe 13, cu 16 puncte.