Academia Rapid a câștigat Cupa României, faza pe București

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 10 iunie 2018, ora 21:56,
academia-rapid

Academia Rapid a câștigat meciul cu CSA Steaua, scor 3-1, în finala Cupei României 2018, faza pe București. Partida a avut loc pe stadionul Dinamo.

Academia Rapid va participa sezonul următor în faza națională a Cupei României. Alb-vișiniii au câștigat și campionatul Ligii a 4-a și vor juca barajul pentru promovarea în Liga a 3-a.

Giuleștenii au deschis scorul încă din minutul 2, după ce Marian Vlada a profitat de o ieșire greșită la ofsaid a roș-albaștrilor. Daniel Niculae a majorat avantajul Academiei Rapid în prelungirile primei reprize.

În minutul 56Marian Vlada s-a distrat cu apărarea stelistă și a finalizat după o pasă venită de la Daniel Niculae. CSA Steaua a redus din handicap în minutul 74, în urma unui corner. Eduard-Daniel Radu a înscris cu destul noroc, minge fiind deviată.

Rapid (4-4-2): Ignat – Voicu, Iacob, Maftei, Stancu – Grigore, Duriţă, Lădaru, Goge – Vlada, D. Niculae. Antrenor: Constantin Schumacher

Steaua (3-4-3): Iancu – Pădureţ, Lolescu, Radu – Jitaru, Răsdan, Vâlcea, Turbatu – Camara, Bâtfoi, Predescu. Antrenor: Marius Lăcătuș.