AC Milan, în cădere liberă! Înfrângere pe teren propriu cu ultima clasată. Gattuso: „Am jucat fără suflet”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 22 aprilie 2018, ora 11:07,
AC Milan
AC Milan

AC Milan, formația italiană cu cele mai multe trofee la nivel internațional, este de nerecunoscut! ‘Rossoneri’ au pierdut pe teren propriu cu Benevento, ultima clasată și aproape retrogradată, scor 0-1, și sunt în pericol să rateze participarea în Europa League.

În runda cu numărul 34 din Serie A, Benevento a înscris la singurul șut pe poartă, în minutul 29, prin atacantul Pietro Iemmello, care a speculat un pas greșit la ofsaid al apărării milaneze și a plasat mingea pe sub portarul Donnarumma.

În repriza a doua, gazdele au dominat autoritar, au avut o bară și alte câteva ocazii clare de a înscrie. În minutul 80, Cheick Diabate, atacantul oaspeților, a primit cartonașul roșu din partea arbitrului Maurizio Mariani.

Fundașul român Alin Toșca a fost integralist pentru Benevento și a avut o evoluție apreciată de presa italiană. Toșca (26 de ani) este împrumutat de la Betis Sevilla.

AC Milan are o serie de șase meciuri fără victorie în campionat, în timp ce pentru Benevento a fost abia al doilea succes din ultimele nouă partide.

„O echipă lipsită de calm, concentrare, încredere”

Gennaro Gattuso, tehnicianul formației din Milano, și-a criticat dur jucătorii după această înfrângere, care periclitează participarea în sezonul viitor de Europa League.

Este clar că echipa este pe o pantă descendentă. O echipă lipsită de calm, concentrare, încredere. Când joci fără suflet, te faci de râs cum s-a întâmplat azi. Sunt primul om responsabil, dar dacă analizăm jocul, alibiurile se destramă. Când jucăm împotriva unei echipe ca Benevento, care practică un fotbal bun chiar dacă sunt pe ultimul loc, nu putem să nu avem hotărâre sau suflet. Nu contează dacă jucăm cu doi, trei sau patru atacanți, pentru că nu avem puterea psihologică sau determinarea de a face ceva. Trebuie să le cerem scuze fanilor, pentru că purtăm un tricou prestigios și nu putem oferi nopți jenante precum aceasta„, a spus Gattuso după meci, potrivit publicației Football Italia.

Dacă Atalanta se va impune azi pe teren propriu cu Torino, AC Milan va pierde locul 6, ultimul care duce în Europa League.