Abandonul Simonei Halep de la Roma poate cântări enorm! Pe ce loc poate ajunge fostul lider mondial

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 13 mai 2021, ora 11:42,
Simona Halep, Sursa foto- Profimedia Images

Actualul loc trei în ierarhia WTA, Simona Halep, a fost nevoită să se retragă de la turneul din Italia, după ce s-a accidentat serios la gamba piciorului stâng!

Sportiva din România și-a dorit foarte mult să își apere titlul obținut anul trecut la Roma și anunțase că este gata să câștige primul turneu al anului. Acest lucru nu s-a mai întâmplat însă, deoarece Simona Halep a fost nevoită să abandoneze întrecerea din capitala Italiei, din cauza unor probleme medicale resimțite chiar în primul meci de pe zgura din peninsulă.

Retragerea fostului lider mondial de la Roma poate avea însă consecințe importante asupra locului din clasamentul WTA. Concret, Simona Halep, ocupanta locului 3 în momentul de față, poate ajunge pe poziția a patra în ierarhie, asta în cazul în care Aryna Sabalenka sau Elina Svitolina vor câștiga trofeul de la Roma.

halep

Ultima dată când Simona Halep a ieșit din zona podiumului în ierarhia mondială a tenisului feminin s-a întâmplat în luna ianuarie a anului trecut, când s-a clasat pe locul patru timp de o săptămână.

În funcţie de verdictul medicilpr după accidentarea de la Roma, jucătoarea în vârstă de 29 de ani va afla dacă sunt puse în pericol participările la Wimbledon, 28 iunie-11 iulie, dar şi la Jocurile Olimpice de la Tokyo, 23 iulie – 8 august.