7 mai ’86, un moment uitat? O legendă a Stelei trage semnalul de alarmă! „Avem o fotografie a dezbinării incredibilă”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 03 mai 2018, ora 18:03,
Cupa
Cupa

Miodrag Belodedici trage un semnal de alarmă în privința conflictului CSA Steaua – FCSB. Una dintre legendele steliștilor spune că jucătorii care au câștigat Cupa Campionilor Europeni în 1986 sunt dezbinați din cauza situației privind cele două echipe care vor să continue tradiția roș-albastră, una în Liga 1, cealaltă în Liga a 4-a.

La 7 mai, Steaua București sărbătorește în mod tradițional câștigarea Cupei Campionilor Europeni din 1986. Însă generația de excepție a roș-albaștrilor, care a învins FC Barcelona la loviturile de departajare în finala de la Sevilla, este în dezacord din cauza afinității pentru CSA Steaua sau FCSB.

„Din păcate aici, în ţara noastră, avem o fotografie a dezbinării incredibilă. Ieri am jucat fotbal cu căpitanul nostru, Tudorel Stoica, și nu mi-a spus nimic, nu ne-a anunțat nimeni dacă și unde va fi o întâlnire [pentru 7 mai]. Este o dezbinare, avem sentimente triste faţă de ceea ce se întâmplă cu CSA Steaua şi FCSB. Muzeul Stelei, putea să fie un muzeu frumos – cum e la Steaua Roșie Belgrad – în care să vezi Cupa Campionilor, cu trofeele care s-au câştigat. Nu este nimic! Doar vorbe, poveşti, e foarte trist”, a spus Belodedici.

Fostul fundaș, care a adunat 53 de selecții la echipa națională, se poziționează la mijloc în controversa privind clubul care continuă istoria stelistă.

Eu sunt şi FCSB-ist, şi cu CSA. Dacă privim aşa, FCSB e continuatoarea Stelei, şi eu am participat până în 2001, au avut rezultate şi era Steaua, nu? Acum, după acest proces şi-a pierdut numele Steaua, dar eu sunt şi cu una, şi cu alta„, a mai spus Miodrag Belodedici.

În vârstă de 53 de ani, ‘Belo’ este în prezent director al centrelor de juniori din cadrul Federației Române de Fotbal.

7 maibelodedicifcsbmiodrag belodedicicupa campionilor europenitrofeu1986aniversaresteaua