Bayern – Real 1-2. Asensio a adus victoria oaspeților! Probleme mari pentru Heynckes

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 25 aprilie 2018, ora 21:56,
Asensio bucurie

Real Madrid a luat o opțiune serioasă pentru finala Ligii Campionilor, de la Kiev. Miercuri, echipa lui Zidane a învins-o în deplasare pe Bayern, scor 2-1, după golurile marcate de Marcelo și Asensio.

Kimmich a deschis scorul pentru Bayern, însă Real a revenit apoi spectaculos, profitând și de faptul că Jupp Heynckes a pierdut încă din prima repriză doi oameni de bază: Boateng și Robben.

Imediat după fluierul final, mai mulți suporteri germani au pătruns pe teren, iar stewarzii au fost surprinși.

Finalul meciului. Real o învinge pe Bayern, la Munchen, scor 2-1.

Min. 88: Navas îl blochează foarte bine pe Lewandowski, iar scorul rămâne 2-1 pentru Real.

Min. 76: Benzema are o șansă bună de a marca, însă Ulreich stă bine pe picioare și reușește să evite golul.

Min. 72: Ronaldo reușește să înscrie, însă golul portughezului este anulat, Cristiano preluând cu mâna.

Min. 69: Muller nu poate să marcheze din fața porții, iar apoi Ribery trece și el pe lângă golul de 2-2. Șutul francezului nu prinde cadru porții.

Min. 57: GOOOL REAL! Introdus la pauză de Zidane, Asensio profită de o nesincronizare în apărarea nemților și înscrie cu o execuție perfectă pentru 2-1.

Începe repriza secundă.

Pauză la Munchen! Bayern – Real 1-1.

Min. 44: GOOOOL REAL! Marcelo înscrie cu un șut imparabil, fără nicio șansă pentru portarul advers.

Min. 42: OCAZIE BAYERN! Hummels rămâne în poziție favorabilă, dar șutul său nu prinde cadrul porții.

INFO: Vești proaste pentru Real. Bayern nu a pierdut niciodată atunci când Kimmich a reușit să înscrie.

Min. 34: Probleme tot mai mari pentru Heynckes! Iese și Boateng (accidentat), iar în locul său intră Sule.

INFO: Kimmich ajunge la golul cu numărul 3 în acest sezon de UCL și este depășit doar de polonezul Lewandowski.

Min. 28: GOOOL BAYERN! Kimmich deschide scorul în urma unui contraatac. Șutul său nu este însă grozav, iar Navas are și el partea lui de vină la golul nemților.

Min. 24: OCAZIE REAL! Carvajal trage puternic din careu, însă Ulreich reține cu siguranță.

Încă nicio ocazie importantă, ambele echipe preferând un joc precaut până acum.

Min. 8: Bătăi de cap pentru Heynckes! Schimbare Bayern: Iese Robben (accidentat) și intră Alcantara.

INFO: Cristiano Ronaldo este la meciul 151 în UCL și îl egalează pe Xavi la acest capitol. Starul Realului este depășit doar de Iker Casillas (167 de partide).

Min. 1: Începe meciul de la Munchen!

UPDATE 20:30. Avem ECHIPELE DE START:

Bayern: Ulreich – Kimmich, Hummels, Boateng, Rafinha – Martinez, Rodriguez, Robben, Muller, Ribery – Lewandowski
Antrenor: J. Heynckes

Real: Navas – Carvajal, Varane, Ramos, Marcelo – Kroos, Casemiro, Modric – Isco, Vazquez, Ronaldo
Antrenor: Z. Zidane

UPDATE 20:25: Autocarul Realului a ajuns la stadion!

UPDATE 20:15. Bayern speră să își continue parcursul excelent de pe teren propriu și cu Real. Bavarezii au 21 de meciuri la rând fără înfrângere acasă, în toate competițiile (18 victorii și 3 remize).

Bayern și Real Madrid se întâlnesc miercuri seara, în a doua semifinală din Liga Campionilor. Se anunță un meci extrem de spectaculos la Munchen, între două echipe care promit să mizeze totul pe cartea atacului.

În sferturi, Bayern a trecut fără emoții de Sevilla, în timp ce Real a suferit serios cu Juventus, asta deși câștigase clar în Italia, scor 3-0. Torinezii au egalat situația în retur, însă Ronaldo a fost iar decisiv, a marcat în prelungiri din penalty, iar Real se luptă acum pentru un loc în finala de la Kiev.

În prima semifinală, Liverpool a făcut un meci excelent cu Roma și e aproape de calificarea în finala UCL, după succesul clar din Anglia, scor 5-2.

AICI AI TOATE DETALIILE (LIVE BLOG: LIVERPOOL – ROMA 5-2)