2020, an blestemat! Un fost mare atacant și comentator sportiv s-a stins din viață!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 06 decembrie 2020, ora 19:07,
Deces
Deces

O veste tragică a cuprins lumea fotbalului, după ce un fost jucător s-a stins din viaţă în urma unei cariere impresionante.

Atacantul rus, Viktor Ponedelnik, autorul golului care i-a adus URSS-ului titlul European în 1960, a decedat, sâmbătă, la vârsta de 83 de ani, potrivit lequipe.fr.

În finala Campionatului European din 1960, disputată la Paris, atacantul a marcat golul victoriei cu Iugoslavia în prelungirile partidei. Reuşita acestuia a adus singurul trofeu important la nivel de echipă naţională pentru fotbalul sovietic.

Ponedelnik a adus victoria naţionalei sale în minutul 113, după ce scorul în cele 90 de minute a fost de 1-1. Rusul a marcat 20 de goluri pentru URSS în 29 de apariţii.

Atacantul a evoluat în carieră pentru echipe precum Torpedo Rostov, FC Ska Rostov, ŢSKA Moscova şi Spartak Moscova.

După ce a renunţat la fotbal în 1966, Ponedelnik a devenit antrenor şi comentator sportiv în Rusia.

Citeşte şi VIDEO | Cristina Neagu se ia de contestatarii naţionalei: ,,Când pierdem suntem criticate, când câştigăm suntem fetele de aur”