15 ani de la victoria de răsunet a „câinilor roșii”, 5-1 contra celor de la Everton!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 15 septembrie 2020, ora 12:00,
Dinamo-Everton

Astăzi se împlinesc 15 ani de când formația din Ștefan cel Mare, condusă pe atunci de pe bancă de Ioan Andone, umilea în „Groapă” formația engleză Everton, cu scorul de 5-1 în manșa tur a play-off-ului Cupei UEFA.

15 septembrie 2005 este data la care jucători precum Niculescu, Zicu, Pleșan reușeau o victorie istorică pentru club, dar și pentru fotbalul românesc, reușind să spulbere echipa britanică pregătită de un David Moyes, la început de drum pe banca lui Everton.

După un rezultat de 1-1 la pauză, nimeni nu prevestea „dezlanțuirea” câinilor din repriza secundă. Grație reușitelor lui Ianis Zicu (actual antrenor al echipei Farul Constanța), Florentin Petre ( antrenor Dacia Unirea Brăila) și ale lui Florin Bratu (antrenor Concordia Chiajna), Dinamo București reușea să plece cu un avans considerabil după prima manșă contra englezilor.

Meciul retur a fost pierdut de „albi-roșii” cu scorul de 0-1, dar acest rezultat nici nu a mai contat, iar Dinamo București înainta în competiția europeană, unde avea să dea piept unor echipe precum, Olympique Marseille, Levski Sofia, Herenveen și CSKA Moskova.